newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Plansza Piosenka 2021 RETRANSMISJA.png
baner DOOR TO DOOR.png
1 LISTOPADA mały.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Przystań Kajakowa "Wodnik"
27 / 07 / 2016

Każdemu człowiekowi „przystań” kojarzy się z bezpieczeństwem, z miejscem, do którego zawsze może wrócić, zaznać tam spokoju i wyciszenia. Jednak gdy do słowa „przystań” dodamy słowo „kajakowa” i podkreślimy, że w Karlinie, nabiera to całkowicie nowego znaczenia. Nasza Karlińska przystań kajakowa powstała w 2005 roku. Od tego czasu zdobyła opinię jednego z najbardziej rozrywkowych miejsc w mieście. Miejsca gdzie zawsze słychać dziecięcy śmiech, rozmowy dorosłych, radość płynącą z zabawy, plusk wody i gwizd przejeżdżających pociągów.  

Przystań kajakowa została wybudowana w ramach planów zagospodarowania terenu nad rzeką Radew i kompleksowego rozwiązania rekreacyjno - turystycznego obszaru w Gminie Karlino. Wartość całej inwestycji wyniosła 1.557.646 złotych, z czego 424.479 zł było dofinansowane z programów SAPARD.

W ramach tego projektu wykonano m.in.:

  • 10 miejsc postojowych,
  • 5 stanowisk dla karawaningu,
  • ogrodzone pole namiotowe,
  • dwa pomosty do cumowania kajaków oraz hangar na kajaki,
  • 1.100 m2 plaży piaszczystej oraz 2.500 m2 plaży trawiastej, nie licząc 150 m2 piaszczystych pobrzeży,
  • plac zabaw o powierzchni 320 m2,
  • boisko do siatkówki, a obok trybuny z ławkami dla kibiców,
  • tereny do grillowania,
  • 23 ławki parkowe,

Całość terenu nad rzeką jest skanalizowana, wyposażona w sieć energetyczną i wodociągową oraz oświetlona. Znajduje się tam również budynek socjalny. Powstanie przystani było istotnym elementem zagospodarowania rzeki. Usystematyzowanie miejsc postojowych oraz zapewnienie właściwej infrastruktury pomocniczej, (campingi, sanitariaty) przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego charakteru okolicy, umożliwia organizację międzynarodowych spływów kajakowych. Jest atrakcyjną formą czynnego wypoczynku turystów i ludności miejscowej, jak również przyczynia się do zainteresowania walorami architektonicznymi regionu. Przystań daje możliwości skutecznego przeprowadzania działań marketingowo - promocyjnych. Powstałe zaplecze poprawia warunki rekreacyjne, związane z turystyką wodną i stwarza możliwość kilkudniowego biwakowania pod namiotem lub w przyczepie campingowej, umożliwiając przyjazdy całych rodzin, także z małymi dziećmi. A zatrudniany na okres wakacji ratownik czuwa nad bezpieczeństwem turystów.

Z tych wszystkich atrakcji można korzystać od Nocy Świętojańskiej 2005 roku podczas, której Burmistrz Karlina - Waldemar Miśko przeciął wstęgę i  oficjalnie otworzył przystań kajakową. Przez te lata na przystani dobyło się tyle imprez kulturalnych, rozrywkowych, sportowych, że aż trudno je wszystkie spamiętać i wymienić. Jednak wizytówką dla przystani może być impreza, która odbywa się (w nocy z 23 na 24 czerwca) każdego roku czyli Noc Świętojańska, zwana inaczej Sobótką. Dawniej kojarzona przede wszystkim z nocą magii, ognia, zalotów. Wszystkim znana ze zwyczaju związanego z puszczaniem przez panny wianków na wodę. Jest on praktykowany również w Karlinie. Ale oprócz tego jest wiele innych atrakcji np. spływ kajakowy, konkurencje sportowe, występy lokalnych artystów. Zawsze gościmy jakiś znany zespół albo kabaret. Imprezę uwieńcza pokaz sztucznych ogni albo tańczących świateł oraz impreza taneczna trwająca do białego rana.

Przystań kajakowa, ku zaskoczeniu wielu ludzi, ma w sobie również walor religijny. Otóż tym turystycznym szlakiem w lipcu 1965 r. płynął kajakiem Arcybiskup Karol Wojtyła.  Podczas jednego ze spływów  dopłynął Radwią do Karlina. 9 czerwca 2012 r. odsłonięto  pamiątkowy kamień, podarowany przez Pana Dariusza Malca. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze nadało oficjalną nazwę szlakowi kajakowemu rzeką Radwią na  „Szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły". Wszystkich gorąco zachęcamy do odwiedzania naszej karlińskiej przystani kajakowej, gdyż każdy tu znajdzie coś dla siebie. Drodzy mieszkańcy i mile widziani goście korzystajcie do woli z atrakcji turystycznych jakie oferuje to miejsce. Wszystko zostało stworzone z myślą o Was, więc wykorzystajcie to. Spędzony przy przystani kajakowej czas na długo zagości w Waszych wspomnieniach. Zapraszamy!

Na podstawie Zarządzenia Nr 8/2014 z dnia 10 stycznia 2014 roku Burmistrz Karlina ustala ceny za korzystanie ze sportowo - rekreacyjnych obiektów i urządzeń na terenie Przystani Kajakowej "Wodnik" w Karlinie, stanowiących własność Gminy Karlino, w wysokości:

1) za wynajem jednego kajaka:
a) w miesiącu lipcu i sierpniu - 5 zł za godzinę,

                                           - 30 zł za dobę od poniedziałku do piątku,

                                           - 40 zł za dobrę w soboty, niedziele i święta.

b) w pozostałych miesiącach - 30 zł za dobę od poniedziałku do piątku,

                                           - 40 zł za dobę w soboty, niedziele i święta.

2) za wynajem co najmniej 4 kajaków całorocznie:
a) od poniedziałku do piątku - 25 zł za dobę,
b) w soboty, niedziele i święta - 30 zł za dobę,

3) za korzystanie z Przystani Kajakowej "Wodnik":
a) za pobyt jednej osoby na terenie przystani - 5 zł za dobę,
b) za pobyt dziecka do lat 7 - bezpłatnie,
c) za dziecko w wieku 7-18 lat - 2 zł za dobę,
d) za parkowanie:
- przyczepy campingowej - 10 zł za dobę,
- samochodu osobowego - 5 zł za dobę,
- motocykla - 4 zł za dobę,
e) za ustawienie namiotu - 5 zł za dobę,
f) za korzystanie z natrysków - 5 zł za 15 minut.

4) za korzystanie z rowerów
a) wypożyczenie roweru - 5 zł za godzinę
b) wypożyczenie roweru - 20 zł za dobę

Dla członków rodzin korzystających z programu „Karlińska Karta Rodziny 3+” stosuje się ulgę 50% od w/w stawek.

Przystań Kajakowa "Wodnik" - tel. 606 415 847

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ