newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
Plansza Piosenka 2021 RETRANSMISJA.png
baner DOOR TO DOOR.png
1 LISTOPADA mały.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Turystyka i Rekreacja
09 / 01 / 2019

Miasto i Gmina Karlino to obszar malowniczo położony w północno – wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Atrakcyjne usytuowanie - u skrzyżowania drogi krajowej Nr 6 Szczecin - Gdańsk oraz drogi wojewódzkiej Nr 163 Kołobrzeg - Poznań - znalazło swoje źródła w historii, tędy bowiem w XIII wieku przebiegał jeden z głównych traktów handlowych, mianowicie szlak solny. Miasto położone jest na południe od Koszalina w widłach rzek Radwi i Parsęty u stóp wzgórza pochodzącego z utworów zlodowacenia bałtyckiego.

Miejsce lokalizacji miasta związane jest z przeprawą mostową na Parsęcie i Radwi, będącą skrzyżowaniem dróg : Szczecin - Gdańsk i Poznań - Kołobrzeg. Te dwie główne drogi oraz układ rzeczny stanowią podstawową determinantę rozwoju miasta od czasów jego założenia aż po dzień dzisiejszy. W XIII I XIV w. na najbardziej wysuniętym na południe cyplu pomiędzy rzeką Młynówką, a widłami utworzonymi przez zakole ujścia Radwi do Parsęty, powstała najpierw strażanica, a następnie gród i zamek biskupów kamieńskich. Na terenie obecnego miasta rozwijało się otwarte podgrodzie.

Decydujący wpływ na współczesną rzeźbę terenu wywarło najmłodsze zlodowacenie bałtyckie, faza pomorska oraz procesy, które nastąpiły po epoce lodowcowej. Podstawowymi osadami polodowcowymi są: żwiry, piaski, gliny, iły i głazy narzutowe.

Usytuowanie Karlina nad brzegiem dwóch rzek stanowi doskonałe zaplecze rekreacyjne i turystyczne. Malowniczo przebiegające wśród lasów rzeki Radew i Parsęta są świetnym miejscem do uprawiania spływów kajakowych oraz wędkarstwa.  Jest to doskonała możliwość podglądania niezniszczonej przyrody, która w wielu miejscach zachowała swój dziewiczy charakter, biegnąc wśród przepięknych kompleksów leśnych, będących miejscem siedliska wielu zwierząt i unikatowej flory. Bogactwo flory, malownicze i zielone tereny, nie tylko umożliwiają aktywny wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą, ale również podkreślają piękno otaczających terenów i stanowią doskonałe zaplecze turystyczne. Rzeka Parsęta stwarza dobre warunki dla wędkarzy, którzy przyjeżdżają tu na połowy troci i łososia.

W 2012 r. do użytku oddana została ścieżka rowerowa biegnąca po nasypie dawnej zlikwidowanej kolei wąskotorowej. Umożliwia ona poznawanie Gminy Karlino od strony wcześniej nieznanej. W początkowej fazie ścieżka pokrywa się ze szlakiem solnym, po czym przebiega przez teren rozlewiska i starorzecza Parsęty należącego do obszaru natura 2000. Z Lubiechowa ścieżka biegnie częściowo wąwozem, częściowo nasypem do Karścina, mijając pod drodze farmy wiatrowe, stanowiące zwłaszcza dla najmłodszych nie lada atrakcję. Dalej dojedziemy do Pobłocia Wielkiego, które jest ostatnią miejscowością w Gminie Karlino. Ale wycieczkę rowerową można kontynuować, dojeżdżając do Gościna, a stamtąd w jednym z trzech kierunków.  

Wykorzystując naturalne walory przyrodnicze, gmina Karlino stawia na rozwój turystyki „w kajaku, na rowerze, z wędką”. Rozwijająca się infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna, bardzo dobre warunki przyrodnicze i krajobrazowe, czyste powietrze powodują, że Karlino każdego roku odwiedza coraz to większa grupa turystów krajowych i zagranicznych.

Jest taki zakątek na ziemi – Karlino się zowie.

Gród niewielki lecz okazały, który

w widłach dwóch rzek Radwi i Parsęty położone jest.

I śpiesz się turysto by dotrzeć tu na czas

bo drugiej takiej Gminy nie znajdziesz wszak.

Piękny krajobraz rzek, lasów i pól, zabytków nie brak i tu.

Z kajakiem, rowerem odwiedź nas a bardzo szybko minie Ci czas.

Dla dzieci place zabaw i Skate Park mamy.

Nikomu uciechy nie odmawiamy.

Lubimy przyjmować gości. U nas nikt krótko nie zagości.

U nas dobrze się zabawisz i zrelaksujesz. Przekonaj się a nie pożałujesz.

Jesteś zmęczony trudnościami dnia codziennego,

chcesz odpocząć- nic prostszego- zrób to u nas.

W jednej chwili oderwiesz się od rutyny, będziesz robić to, co lubisz lub spróbujesz czegoś nowego – to naprawdę nic trudnego,

ale za to bardzo porywającego.

Na pewno Ci się tutaj spodoba- to obiecujemy i gwarantujemy.

Mamy nadzieję, że wkrótce się tutaj spotkamy.

W celu promocji walorów turystycznych Gminy Karlino, współpracujemy z:

- POLSKĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ

- ZROT

- ZMIGDP

- LOT DORZECZA PARSĘTY

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Strony w dziale