newsletter.png
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Szkoła Podstawowa w Karścinie laureatem konkursu MEN "Mam 6 lat"
16 / 04 / 2013 | aw | wyświetleń: 1924

11 kwietnia w centrum konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,  odbyła się finałowa Gala Konkursu „Mam 6 lat”.

W gali  uczestniczyła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, a także członkowie kierownictwa MEN: podsekretarz stanu Joanna Berdzik, sekretarz stanu Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu Maciej Jakubowski, podsekretarz stanu Przemysław Krzyżanowski, dyrektor generalny Robert Bartold. Galę zaszczyciły swoją obecnością Henryka Krzywonos z mężem oraz Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka oraz członkowie Kapituły konkursu.

Kapituła konkursu wyłoniła 15 laureatów, zwycięzców  w kategoriach: Rada Rodziców Przedszkoli, Rada Rodziców Szkoły oraz uczniowie klas I-III, którzy rozpoczęli naukę w szkole jako sześciolatki. Uhonorowano także samorządy wyróżniające się pod względem największej liczby sześciolatków w pierwszych klasach tytułem „Samorząd na 6".

W kategorii konkursu dla Rad Rodziców Szkoły pod hasłem  „Sześciolatek w przyjaznej szkole” czyli jak nasza szkoła przygotowała się na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej, wśród laureatów znalazła się  Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Karścinie. W jej imieniu z rąk wiceministra MEN Joanny Berdzik i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka nagrodę odebrała przewodnicząca RR Krystyna Mazurek.

Głównym celem konkursu „Mam 6 lat” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest wypromowanie najciekawszych działań rodziców w radach rodziców przedszkoli oraz szkół, ułatwiających przygotowanie i adaptację dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej. Prace oceniane były w II etapach - regionalnym i krajowym. Najlepsze prace na poziomie regionalnym wybrali kuratorzy oświaty, a na etapie krajowym - kapituła powołana przez ministra edukacji narodowej. Do konkursu zgłoszonych zostało 4 607 prac. Do finału trafiło 16 prac przygotowanych przez rady rodziców przedszkoli, 16 - rady rodziców szkół oraz  50 wykonanych przez uczniów klas I-III, którzy poszli do szkoły jako sześciolatki w kategorii  „Mam 6 lat i potrafię...".

Laureaci w kategorii  Rada Rodziców Szkoły:

1. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krzydlinie Wielkiej (województwo dolnośląskie)

2. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wielkopolskim

3. Zespół Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile (województwo wielkopolskie)

Wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa im. Leona Kruczkowskiego w Karścinie (województwo zachodniopomorskie)

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Łangowskiego w Opolu

Kapituła II edycji konkursu Mam 6 lat:

prof. Krzysztof Konarzewski - ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych - przewodniczący Kapituły

Mateusz Krautwurst - artysta, muzyk,

prof. Jan Łaszczyk - rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie,

prof. Zbigniew Marciniak - matematyk, wykładowca w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego,

Jolanta Olszewska - przewodnicząca sekcji wychowania przedszkolnego Związku Nauczycielstwa Polskiego

Elżbieta Piotrowska-Gromniak - psycholog dziecięcy, założycielka i prezes Stowarzyszenia „Rodzice w Edukacji",

Marek Pleśniar - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty,

dr Michał Rusinek - nauczyciel akademicki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi fundację Wisławy Szymborskiej, jest autorem książek dla dzieci

Beata Sobocińska - dyrektor Zespołu Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, członek kapituły Orderu Uśmiechu

Elżbieta Tołwińska-Królikowska - wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych, pedagog,

prof. Danuta Waloszek - nauczyciel akademicki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, specjalistka od pedagogiki przedszkolnej, jest prezesem Stowarzyszenia Doradców Metodycznych Wychowania Przedszkolnego

Dorota Zawadzka - psycholog dziecięcy, znana szerzej m.in. z programu telewizyjnego „Superniania".  

Jak podkreśliła Pani minister Krystyna Szumilas - „Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana, która pozwala dzieciom szybciej się rozwijać, szybciej poznawać  świat i systematyzować wiadomości, uczyć się funkcjonować w grupie rówieśniczej, a to w przyszłości przełoży się na ich sukces edukacyjny. Jednak przygotowanie dzieci do tej zmiany wymaga dobrej współpracy przedszkoli ze szkołami podstawowymi, ale przede wszystkim wsparcia rodziców”.

Werdykt kapituły potwierdził, że dzięki współpracy szkoły, rodziców i samorządu lokalnego udało się stworzyć w Szkole Podstawowej w Karścinie przyjazne warunki dla edukacji, w tym przede wszystkim dla tych najmłodszych, które mogą stanowić dobry przykład dla innych szkół w kraju.

Andrzej Maciejewski
na podst. informacji na stronie men.gov.pl

grafika
Galerie:
grafika
16 / 04 / 2013
aw
Ilość fotografii: 8
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ