newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Europejski Festiwal Twórczości Młodych
20 / 06 / 2012 | Administrator

W dniach 18-21.05.2007. Karlino znów stało się „stolicą” Europy. Na ulicach naszego miasta można było spotkać młodzież nie tylko z różnych zakątków Polski, ale również z Niemiec, Szwecji, Łotwy i Ukrainy. A wszystko to za sprawą VI edycji Europejskiego Festiwalu Twórczości Młodych w Karlinie. Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem „Europa Domem Młodych”. Blisko 600 młodych wykonawców (33 zespoły) przyjechało do Karlina, by ponownie wziąć udział w Festiwalu. Wielu młodych artystów brało w nim udział nie po raz pierwszy. Opuszczając Karlino w ubiegłym roku większość uczestników deklarowało chęć udziału w tegorocznej edycji, i słowa dotrzymali!

Pierwsi młodzi wykonawcy pojawili się w Karlinie już w czwartek po południu, by spędzić go z innymi uczestnikami na spotkaniu integracyjnym. Piątkowy poranek i popołudnie to zwiedzanie Karlina i okolicy. Młodzi wykonawcy przemierzali uliczkami naszego miasta, by razem z młodzieżą z Karlina poznać zakątki naszego miasta:  centrum miasta, przystań kajakowa, skate park wraz z mini golfem.

Piątkowe popołudnie to czas przygotowywań do Festiwalu. Wczesnym popołudniem odbyło się spotkanie wszystkich instruktorów, by wspólnie omówić Festiwal i spotkania młodych wykonawców. O godzinie 19.00 ponad 600 osób zgromadziło się na stadionie miejskim, by wspólnie w kolorowym korowodzie przemaszerować do amfiteatru, gdzie na młodych artystów czekała już zgromadzona publiczność i zaproszeni goście.

Na czele Festiwalowego korowodu stanęło 15 motocykli! Specjalnie na Festiwal do Karlina zjechali się motocykliści z naszego regionu (zrzeszenie w bractwie motocyklowym – patrz: www.max-car.pl i nie tylko): z Koszalina, Kołobrzegu, Białogardu, Świdwina i Darłowa. Przyjechali spontanicznie, by wspólnie z uczestnikami Festiwalu rozpocząć spotkania młodych w naszym mieście. Kolumna motocykli wspólnie z przedstawicielami krajów biorących udział w Festiwalu (Polska, Niemcy, Szwecja, Łotwa i Ukraina)  poprowadziła ulicami naszego miasta korowód festiwalowy do amfiteatru, wzbudzając duże zainteresowanie i podziw mieszkańców oraz wszystkich przybyłych gości. Odgłos jadących motocykli( marki:  CHooper, Criuser, Harley-Davidson) „informował” że festiwal właśnie się rozpoczął i dał sygnał że to już czas przybyć do amfiteatru! „Ryk” jadących motocykli „wywołał” na ulice Karlina rzesze mieszkańców. Już przemarsz uczestników pokazał, że Europa jest domem młodych, ponieważ wspólna zabawa, prezentacje łączą młodych artystów. Nawet różne języki nie były barierą.

I część Festiwalu uroczyście otworzył Waldemar Miśko – Burmistrz Miasta i Gminy Karlino oraz przedstawiciel Wolgastu – naszego Miasta Partnerskiego, a całość – jak w roku ubiegłym - poprowadzili dla nas Magdalena Kosidło i Tomasz Rusiecki. Do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy pogoda spłata nam figla, czy pozwoli młodym ludziom zaprezentować swój kunszt i dorobek artystyczny. Tymczasem pogoda „przegrała” pojedynek z młodymi uczestnikami Festiwalu.  Mimo iż wieczór nie był najcieplejszy, to Karliński amfiteatr wypełniony był po brzegi.

I część koncertu rozpoczęła się od uroczystym wniesieniem flag wszystkich krajów europejskich biorących udział w festiwalu i ułożenia pochodni w świeczniku w kształcie serca symbolizującego  ciepło ogniska domowego.

Jako pierwsi na scenie pojawili się ,,Rabcusie’’ z Rabki Zdrój, prezentując folklor góralski. Duże brawa otrzymały „Dzieci Kwiatu” z Ukrainy, solista Roman Mazurek oraz zespół „Power Dance” z Poznania i „Energy” z Bobolic. Sędziejowiczanie zaprezentowali nam Krakowiaka. Goście z Niemiec z Berlina nie tylko nazwą „No limits” udowodnili, że w naszej Europie nie ma już granic. Swoim występem porwali do zabawy całą publiczność. Bardzo dobry kontakt z publicznością miała młodzież z Wolgastu, która specjalnie na Festiwal przygotowali jeden utwór „Festiwal In Poland”, który dedykowali wszystkim przyjaciołom – uczestnikom Festiwalu. „Aida” ze Szczecinka przygotowała przepiękny układ tańców towarzyskich i standardowych, niczym w „Tańcu z gwiazdami”. Na scenie pojawił się również przedstawiciele z Elbląga, którzy występowali u nas po raz pierwszy oraz młodzież z Pełczyc, która oczarowana magią i klimatem Europejskiego Festiwalu, powróciła do Karlina, by po raz trzeci zaprezentować swój dorobek. Duży aplauz publiczności otrzymali gospodarze – zespoły Tane Rone i   Tane Ronki, które pod kierunkiem p. Marzeny Spolskiej przygotowały na Festiwal nowy repertuar. Na scenie nie zabrakło również Foto Step - hip hopowców z Karlina. Za sprawą „Ryskich Promyków „ z Łotwy zobaczyliśmy przepiękne wykonanie walca, a za sprawą „Flexów” z Miastka przenieśliśmy się na dziki zachód! Młodzi wykonawcy z Zabrza zaprezentowały oryginalne układy gimnastyczne. PO raz kolejny w Karlinie zagościł „Twister” z Wrocławia, który tym razem zaprezentował hip hopowe szaleństwo. Niemałym uznaniem pochwalić się może również zespół z Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna, Gorzowa Wielkopolskiego.

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy spotkali się na hali sportowej, gdzie wzieli udział w rozgrywkach piłki siatkowej.  Turniej rozegrano systemem pucharowym.

O godzinie 20.00 miejscem „zbiórki” znów stał się amfiteatr. II część koncertu poprowadziła tym razem – Jolanta Fajkowska, która została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność.

Wspólny śpiew, zabawa i gorące serca młodych wykonawców już dzień wcześniej przepędziły chmury. W drugim dniu na scenie pojawiły się Tirlitonki z Kołobrzegu, które prezentowały kilka układów tanecznych w kilku kategoriach wiekowych wywołując duży brawa wśród licznie zgromadzonej publiczności. „Młode Bugsy” z Zielonej Góry  z układem hiphopowym i  zespół z tańczący break dance z Wałcza. W drugim dniu mogliśmy posłuchać kilku piosenek w wykonaniu Ani Kołodziej z Karlina.

Dzięki oryginalnemu układowi „Podaruj mi trochę słońca” Jazgotem z Wrocławia słońce „zaświeciło w Karlińskim amfiteatrze również późno wieczorem. W drugim dniu zaprezentowała swój kunszt taneczny „dziewczyna z gumy” – karlinianka Ewa Przybył. Nie zabrakło również przedstawicieli Poznania, Zabrza i Karlina. Po raz pierwszy na Festiwalu gościliśmy młodzież ze Szwecji, która zachwycona panującą atmosfera zapowiedziała udział w kolejnej edycji. Na scenie nie zabrakło również Górali i młodych mieszkańców Kijowa i Łotwy.

I tak powoli zbliżyliśmy się ku końcowi II części koncertu. Organizatorzy Festiwalu przygotowali pamiątki i upominki dla każdego uczestnika i instruktora. Młodzi artyści z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Karlino – Waldemara Miśko i Starosty Białogardzkiego – Krzysztofa Bagińskiego , otrzymali specjalnie uszyte na Festiwal torby z logo, by przez cały rok składać w nich owe umiejętności i doświadczenia, by za rok powrócić z bagażem nowych doświadczeń i umiejętności.

W naszym Festiwalu nie wyłaniamy laureatów. U nas wszyscy są finalistami i zwycięzcami! Główną idęą Europejskich spotkań w Karlinie jest integracja młodych ludzi, wymiana własnych doświadczeń. Festiwal nasz to przedsięwzięcie kulturalne na szeroką skalę, spotkanie młodych, utalentowanych ludzi, dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych z całej Europy. Poprzez wspólny taniec, śpiew i sport,  pracę, a także wypoczynek uświadamiają sobie, że tylko mówimy inaczej, a myślimy i czujemy tak samo, tak samo odbieramy otaczające nas piękno, a nasze uczucia możemy wyrazić w zrozumiałym dla każdego języku – za pomocą muzyki, sportu i tańca. Spotkania w Karlinie umożliwiają nawiązanie i podtrzymywanie dialogu i współpracy między najbliższymi sąsiadami w nowej poszerzonej Europie oraz prezentację swojej kultury  i poznanie  innych, dość odległych.  

W słoneczną niedzielę uczestnicy wyruszyli na wycieczkę do Kołobrzegu, a wieczorem wzięli udział we wspólnej pożegnalnej dyskotece.

W poniedziałkowy poranek młodzi europejczycy niechętnie opuszczali Karlino….Wszystkim na pożegnanie niejedna łza zakręciła się w oku, ponieważ zabawa, radość, zawarte przyjaźnie i znajomości, otwartość i gościnność  mieszkańców Gminy Karlino sprawiła, że wszyscy czuli się jak u siebie, jak w domu, że żal było odjeżdżać….

Europejski Festiwal Twórczości Młodych mógł się odbyć już po raz VI, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A Krajów Związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego/Brandenburgii oraz Polski (Województwa Zachodniopomorskiego). 10% kosztów Festiwalu to środki pochodzące z rezerwy celowej Państwa, a pozostałe środki to wkład własny Gminy i środki pochodzące od sponsorów: Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Karlina, Bank Spółdzielczy z Karlina, Przedsiębiorstwa Polkar oraz Starostwo Powiatowe, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe. Se podziękowania kierujemy również do motocyklistów, którzy swą obecnością uświetnili naszą imprezę.

OPINIE UCZESTNIKÓW:

Jako uczestnik VI Edycji Europejskiego Festiwalu Twórczości Młodych w Karlinie „Europa Domem Młodych”. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na wkład, jaki organizator musiał włożyć, by ta impreza się w ogóle odbyła. Pogoda i humory nam dopisywały od początku do końca trwania Festiwalu. Bawiliśmy się wyśmienicie. Z pewnością przyjeżdżamy tu za rok!!!

 Ania 15 lat

Poznałem wielu nowych przyjaciół i jestem bardzo zadowolony, że brałem udział w takim Festiwalu. Przyjechałem tu pierwszy raz i nie spodziewałem się, że mieszkańcy tego małego miasteczka są tak gościnni. Pozdrawiam.

                                                                                                          Adam 17 lat

Już trzeci raz byliśmy na Festiwalu w Karlinie i za rok też będziemy. Oglądaliśmy występy innych zespołów, także tych z zagranicy i bardzo nam one zaimponowały. Poziom był naprawdę wysoki. Mamy nadzieję, że następnym razem będzie jeszcze lepiej. Do zobaczenia.

Kasia i Ula

Jednym z uczestników Festiwalu był zespół ASTER z Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna. Na stronie zespołu www.asterklub.pl , zostały zamieszczone  galeria zdjęć z Festiwalu i zachęcamy również do ich obejrzenia.

loga2.jpg

Galerie:
grafika
20 / 06 / 2012
Administrator
Ilość fotografii: 27
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ