newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner spis.jpg
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Wyganów
17 / 12 / 2014 |

Dawna nazwa niemiecka: Kuhhagen. Jest to wieś należąca do sołectwa Mierzyn, licząca 35 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 402 ha.

Miejscowość położona jest w odległości 12,5 km na północ od Karlina w kierunku Kołobrzegu i 9 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg – Wałcz. Jest to najdalej oddalona na północ miejscowość gminy Karlino, położona na otwartej przestrzeni wśród pól, bez zadrzewień śródleśnych.

Wyganów jako miejscowość powstała w 1804 r., w wyniku podzielenia dóbr w Mierzynie. Utworzono dobro ziemskie o powierzchni 1 355 morgów. Jako jeden z właścicieli majątku wymieniany jest Carl Wahrendorff.

W sołectwie znajdują się ciekawe obiekty, takie jak:

  • Dwór – wzniesiony w I poł. XIX w. na najwyższym punkcie lekkiego wzniesienia, poniżej wybudowano budynki produkcyjne i czworaki chłopskie (w poł. XIX w. mieszkało w nich 82 osoby), po 1950 r. został przebudowany.
  • Park dworski – założony ok. 1850 r. o stylu eklektycznym i krajobrazowym, o powierzchni 1,3 ha. Park - sad został założony w otoczeniu dworu. Tworzyły go drzewa rodzime rosnące w części wjazdowej z aleją kasztanowców. Wnętrze wykorzystano na sad i ogród warzywny. Około 1920 r. dosadzono na obrzeżu świerki, brzozy, kasztanowce, a na środku otwartej płaszczyzny buk pospolity odm. czerwonolistnej i leszczynę, która obrastała altankę. Teren parku nie jest ani użytkowany, ani pielęgnowany, w wyniku czego zdziczał.
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ