newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Karlinko
14 / 03 / 2019 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Korlin Amt. Jest to wieś sołecka  licząca 72 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.). Do sołectwa należą również Krzywopłoty, które zamieszkuje 48 osób. Sołtysem jest p. Piotr Świętlicki.

Miejscowość położona jest w odległości 6 km na północny – wschód od Karlina i 750 m na zachód od drogi krajowej nr 6 Szczecin – Gdańsk, 28 m n.p.m.

W sołectwie na uwagę zasługuje dwór o cechach neoklasycyzmu, zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, na osi wzdłużnej wschód – zachód, kryty dachem dwuspadowym. Pierwotna fasada zwrócona ku podwórzu gospodarczemu została przebudowana. Główne wejście zmieniono na okno, przez co straciło swój dawny charakter. Zamurowane zostały również drzwi w elewacji przeciwległej, ogrodowej i dwór stracił bezpośredni kontakt z parkiem. Wejścia do wnętrz są obecnie tylko w elewacjach bocznych. We wzdłużnych elewacjach dworu zmieniona została ilość otworów, ich kształt i stolarka. Fasada, niegdyś dziewięcioosiowa z centralnym wejściem głównym, podkreślonymi wąskimi oknami zachowała tylko gzymsy nadokienne, ukazujące dawne rozplanowanie okien. Skute zostały jednak opaski okienne między parterem a podwórzem, nad którym w osiach okiennych są zdwojone okienka poddasza. Wnętrze budynku dwu i jedno traktowe, z korytarzem wzdłużnym w osi środkowej, przebudowane z dostosowaniem do potrzeb mieszkalnych kilku rodzin. Ostatnią właścicielką dworu przed II wojną światową była Margareta Kaeding z domu Sturm. W okresie międzywojennym przy szczytowej elewacji zachodniej dobudowana została na całą szerokość domu jednoosiowa dobudówka, którą pokryto jednospadowym dachem. Po wojnie obiekt został opuszczony a od 1947 r. przejęty przez PGR. Remont kapitalny wraz z przebudową przeprowadzono w 1978 roku. Pokrycie dachówkowe zmieniono na papę, ściany otynkowano cementowym tynkiem fakturowym. Kubatura powierzchni 1.700 m3, powierzchnia użytkowa 300 m2, jedna kondygnacja. Dwór założony jest na zamknięciu dworskiego dziedzińca gospodarczego po jego północnej stronie. Przez środek dziedzińca prowadzi oś dojazdowa do dworu. Przed dworem pierwotnie znajdował się półkolisty podjazd wydzielony z dziedzińca półkoliście posadzonymi kasztanowcami. Obecnie w miejscu tym utworzony jest ogródek z przypadkowo rosnącymi drzewami i krzewami, otoczony płotem z siatki. Za dworem znajduje się park o obrysie kwadratu.

Dzięki funduszom sołeckim w Karlinku został wybudowany plac zabaw dla najmłodszych.

W 2016 roku z inicjatywy sołtysa - Jana Podsiadło, w miejscu dawnego schronu, powstała świetlica pn. "Spiżarnia Pomysłów".

Na terenie sołectwa 9 grudnia 1980 ok. godz. 17.30 we wsi Krzywopłoty tuż przy granicy Karlina na wiertni „Daszewo–1” w czasie wiercenia na głębokości 2800 m dochodzi do erupcji ropy naftowej, która następnie zapala się.

10 grudnia 1980: Czterej robotnicy z kilkunastoosobowej grupy dokonującej odwiertu zostają poparzeni; przewieziono ich do szpitala w Białogardzie. Na miejsce pożaru przybywa 18 jednostek straży pożarnej. Ewakuacja mieszkańców pobliskiego gospodarstwa. Zamknięta zostaje szosa (obecnie droga krajowa nr 6) w kierunku Szczecina. Baraki mieszkalne robotników pracujących przy odwiercie i sprzęt spłonęły. Na miejsce pożaru przybywają pierwsze ekipy ratownicze. 11 grudnia 1980: Trwają prace zabezpieczające przed pożarem i zniszczeniem pobliskich zabudowań oraz nawierzchni szosy. Na miejscu erupcji pracują wyspecjalizowane jednostki wojsk Pomorskiego Okręgu Wojskowego, straż pożarna, milicja, drużyna ratownictwa górniczego z Krakowa, specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej. 16 grudnia 1980: Przybycie ekipy ratowników radzieckich i węgierskich. Kierownictwo akcji ratowniczej (inż. Adam Kilar i ekspert radziecki Leon Kałyna) przygotowuje się do wszystkich wariantów robót ratunkowych. 18 grudnia 1980: Ostateczne oczyszczenie terenu pożaru ze spalonych i zniszczonych elementów stalowych. Budowana jest droga dojazdowa do miejsc, gdzie będą wiercone dwa nowe szyby ratownicze. 2 stycznia 1981: Trwają końcowe prace przygotowawcze do ugaszenia pożaru: buduje się drogi, spawa rurociągi wodne i parowe, koncentruje się sprzęt gaśniczy, buduje ropociąg do odprowadzenia ropy po ugaszeniu pożaru. 10 stycznia 1981 o godzinie 15.38 założono nowy prewenter, który pozwolił ujarzmić wydostającą się ropę, tym samym uznano akcję gaszenia erupcji ropy za zakończoną po 32 dniach ciężkich zmagań.

W akcji gaszenia pożaru i opanowania erupcji ropy brało udział około 1000 osób (strażacy z całej Polski, wojsko, osoby cywilne), ropa wytryskiwała pod ciśnieniem około 560 atmosfer na wysokość ok. 30-40 m, łuna widoczna była z odległości kilkunastu km. Była to największa dotychczasowa erupcja ropy w Europie. Powstała pierwsza kopalnia ropy KARLINO. 16 stycznia 1981 r. o godzinie 15.55 wyruszył ze stacji w Karlinie pierwszy pociąg, składający się z siedemnastu cystern ropy. Łącznie do rafinerii ropy w Trzebini pojechało po raz pierwszy ponad siedemset osiemdziesiąt ton ropy, mniej niż planowano.

Charakterystycznym elementem sołectwa są przystanki autobusowe zlokalizowane przy drodze krajowej nr 6. Z inicjatywy sołtysa zostały pomalowane i przypominają wszystkim wydarzenie z grudnia 1980 r. – tj. erupcję ropy naftowej.

Strona sołectwa >> http://karlinko.pl/

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ