newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Garnki
14 / 03 / 2019 | Administrator

Dawna nazwa niemiecka: Garchen. Jest to wieś sołecka licząca 72 mieszkańców (wg danych na dzień 26.09.2014r.), o powierzchni 516 ha. Sołtysem jest p. Paweł Burszta. Miejscowość położona jest w odległości 6 km na południowy – zachód od Karlina, nad rzeką Pokrzywicą i 5 km na południe od drogi krajowej nr 6 Szczecin – Gdańsk.

W sołectwie na uwagę zasługuje budynek mieszkalny murowany, zbudowany w 1889 r.

Wzdłuż Pokrzywnicy, ze względu na naturalne tarło łososiowatych oraz roślinność zachowaną w stanie dziewiczym planowane jest utworzenie rezerwatu rzeki Pokrzywnicy oraz stawów hodowlanych pstrąga. W zadrzewieniach nad Pokrzywnicą znajduje się grupa starych dębów.

Na rzece Pokrzywicy organizowane są spływy kajakowe, zaliczane do bardzo trudnych, przeznaczone dla miłośników rzecznego survivalu.

W sołectwie funkcjonuje świetlica wiejska, która w latach 2010–2012 przeszła kapitalny remont oraz została rozbudowana. Podczas prac remontowych powstała droga dojazdowa oraz zagospodarowany został plac przy świetlicy: zbudowano plac zabaw dla dzieci, miejsce rekreacji, tj. ławostoły, miejsce na ognisko oraz boisko trawiaste. Obecnie zajęcia zorganizowane w świetlicy odbywają się w piątki i soboty w godz. 16:00-19:00. Działalność świetlicy oparta jest na prowadzeniu stałych zajęć oraz organizowaniu imprez kulturalnych w szczególności dla dzieci i młodzieży. Na zajęciach ogólnodostępnych preferowane są gry i zabawy sportowe, gry planszowe, słuchanie muzyki, czytanie bajek, wycieczki piesze, wycieczki rowerowe, pomoc w nauce i tenis stołowy. Świetlica jest miejscem spotkań organizacji społecznych takich jak: Rada Sołecka czy Rada Kościelna. Odbywają się tutaj również nabożeństwa. W Garnkach działa gospodarstwo agroturystyczne, które organizuje szereg spływów kajakowych, dzięki czemu miejscowość ta w sezonie letnim jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów preferujących aktywny wypoczynek. 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ