newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner na www mały.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Hans Hartig
22 / 04 / 2013 |

 

HANS HARTIG (1873-1936) - malarz pejzażysta i grafik. Obecnie raczej zapomniany, za życia jednak znany i popularny, wyróżniany i nagradzany członek artystycznego establishmentu Berlina.

Urodził się w Karwinie, w gminie Karlino jako dziecko pastora. Ojciec pochodził spod Schwedt, ze starej rodziny pastorów. Matka - z ziemiańskiej (choć nie szlacheckiej) rodziny Lemcke, właścicieli majątku Gaulitz (dziś Gogolice), nad Dziwną w pobliżu Wolina.
Dzieciństwo spędził w podszczecińskim wówczas (8 km od miasta) Stolzenhagen (Stołczyn), gdzie w 1879 r. jego ojciec objął parafię. Naukę gimnazjalną rozpoczętą w Szczecinie, ukończył maturą w Gartz. Również w Szczecinie, w 12. Kompanii Regimentu Grenadierów "Friedrich Wilhelm IV" Nr 2 odbywa służbę wojskową.
W 1898 r. zamieszkuje z rodziną w Berlinie. Malarstwa uczy się w pracowni pejzażu sławnego wówczas Eugena Brachta, w Królewskiej Akademickiej Szkole Wyższej Sztuki Plastycznej w Berlinie, a potem w Królewskiej Akademii Sztuki Plastycznej w Dreźnie. W 1906 r. wraca do Berlina, wybierając drogę samodzielnego rozwoju.

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ