newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner wakacje 2020.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
VI Przegląd Piosenki Prawdziwej w Karlinie
14 / 10 / 2019 | Ewa | wyświetleń: 688

11 października 2019 roku w Karlińskiej Homanit Arenie odbył się VI Przegląd Piosenki Prawdziwej organizowany przez Gminę Karlino oraz Zespół Szkół w Karlinie wspólnie z senator Grażyną Anną Sztark, nawiązujący do Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” z sierpnia 1981 r.

1

Gwiazdą wieczoru, podobnie jak w ubiegłym roku był Leszek Wójtowicz, pieśniarz, poeta,bard podziemnej „Solidarności” w latach 80. XX wieku. Wykonawcy zaśpiewali piosenki, które wykonane zostały na Przeglądzie latem 1981 r. Leszek Wójtowicz zaśpiewał  kilka swoich utworów z lat 80. oraz nowsze kompozycje. Jego niezwykły, mocny głos oraz przejmujące teksty  sprawiły, że recital był niezapomnianym przeżyciem dla tych, którzy mieli możliwość słuchać go na żywo. Utworom towarzyszyły komentarze artysty dotyczące zarówno tła historycznego starszych utworów jak i obecnej sytuacji w Polsce.

1

1

Imprezę poprowadził Zbigniew Pawlik. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili senatorowie: Grażyna Anna Sztark oraz Piotr Zientarski. Zgromadzoną publiczność przywitał burmistrz Karlina- Waldemar Miśko, a ideę Przeglądu oraz nawiązanie do wydarzenia  z 1981 r. przedstawiła senator Grażyna Anna Sztark.

1

1

Senator Piotr Zientarski rozpoczął część artystyczną Przeglądu Piosenki, brawurowym wykonaniem piosenki „Przeżyj to sam”. Kolejne utwory również nawiązywały do pamiętnego I Przeglądu Piosenki. „Mario Matko” wyśpiewał Chór Passionato z Karlińskiego Ośrodka Kultury. Aleksandra Januszewska wykonała „Tylko jeden dom”. W efektownej aranżacji wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich „Sikoreczki” z Kowańcza z piosenką „Boże Nasz”. Mocnym akcentem był utwór „A my nie chcemy uciekać stąd” w wykonaniu Zbigniewa Wojciechowicza oraz „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał” zaprezentowanego przez Janusza Lachowicza. Teresa Plichta –Lessnau w ujmującym serca wykonaniu wyśpiewała „Pytasz mnie”. Młoda wokalistka z Tychowa Klaudia Barska wzruszyła utworem „ Taki jest kraj”. Bogdan Żołnierowicz wykonał utwór obecnego na Karlińskim Przeglądzie Piosenki Prawdziwej Leszka Wójtowicza „ Moja litania”.

1

1

1

1

1

1

Spotkanie było wyjątkową okazją do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Koszalinie – „Karnawał Solidarności 1980-1981”. Wyjątkowe materiały przygotowane zostały dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektor archiwum – Katarzyną Królczyk.

1

1

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, publiczność dopisała. Tradycyjnie podczas Przeglądu Piosenki Prawdziwej w Homanit Arenie powstał  PRL- owski sklep, w którym na kartki wydawana była oranżada, pączki, a także kanapki z kultowym Paprykarzem Szczecińskim i pasztetową przygotowane przez ZOSTIR Sp. z o.o. , która zadbała o wprowadzenie klimatu PRL wyjątkowym przystrojeniem sali. Sklepik przygotował Zespół Szkół w Karlinie.

 1

1

Podczas tegorocznego Przeglądu na żywą lekcję historii zabrało nas Muzeum Milicji Obywatelskiej w Niekłonicach Andrzeja Gaborskiego oraz Stowarzyszenie ODKRYWCY z Koszalina, którzy stworzyli wspólnie wspaniałą oprawę. Dzięki przygotowanym ekspozycjom można było zajrzeć do pokoju w PRL, obejrzeć wieczorynkę, a także usiąść w Milicyjnym wozie, zrobić zdjęcie w milicyjnej kartotece i obejrzeć dawne mundury.

1

1

 1

Przegląd Piosenki Prawdziwej odbył się w Karlinie już po raz szósty. Poza charakterem kulturalnym ma również cenny choć nienachalny wymiar edukacyjny i społeczny. Wydarzenie to pozwala bowiem poznać historię tamtych lat przez pryzmat indywidualnego doświadczenia opisanego w piosenkach z epoki. Bardzo często to właśnie w przeszłości znajdujemy wzorce zachowań, to przeszłość jest źródłem czerpania z doświadczeń i cennych lekcji- z których tego dnia mieliśmy możliwość się uczyć.

1

Artyści zostali nagrodzeni wyjątkowymi pamiątkami, płytami winylowymi w grawerowanych drewnianych opakowaniach. Wykonane w Karlinie przez Filipa Sucheckiego (vinylove.me) płyty w specjalnym wydaniu – mają również praktyczne zastosowanie- można je odtwarzać w gramofonie.

1

Dziękujemy wszystkim partnerom i patronom medialnym  za wsparcie wydarzenia.

1

grafika
Galerie:
grafika
14 / 10 / 2019
Ewa
Ilość fotografii: 92
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ