newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Wyjątkowe Europejskie Dni Dziedzictwa na karlińskiej Wyspie Biskupiej
16 / 09 / 2019 | Magda | wyświetleń: 316

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Co roku we wrześniu różne instytucje i organizacje, a także osoby prywatne udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

W Karlinie obchodziliśmy je 14.09.2019 na Wyspie Biskupiej, gdzie zaprezentowało się Laboratorium Dziedzictwa.

Dni Dziedzictwa to zawsze szansa na poznanie ciekawostek historycznych. Tegoroczne obchody zorganizowano dzięki wsparciu z FIO. Wystąpiła o nie grupa nieformalna pod przewodnictwem Krystiana Zalewskiego, który z całą załogą Karlińskiego Ośrodka Kultury sprawił, że spotkanie na Wyspie Biskupiej było wyjątkowe. Prezentacja budowy karlińskiego kościoła, koncert i bufet w plenerze przy ognisku przyciągnęły dużą publiczność. Czy widzieliście, że w naszym kościele może być ukryty delfin?

Delfin znajdował się w herbie projektanta bocznego wejścia i wg relacji członków rodziny bardzo prawdopodobne jest, że został on umiejscowiony gdzieś w budowli.

Badania zarówno historyczne, jak i materiałów użytych do budowy kościoła, pozwoliły na podzielenie tego procesu na poszczególne etapy, tak jak pokazano na rysunku. Ciekawostką jest również, że obecnej materii znajdują się też części pierwotnej bryły.

Prelekcję dotyczącą kościoła w Karlinie – historii przekształceń budowlanych w świetle badań architektonicznych zaprezentował Krystian Zalewski. Nie był to tylko czysty wykład naukowy, ale każdy uczestnik mógł obejrzeć ten proces przedstawiony na specjalnie przygotowanej makiecie.

 

 

Makieta powstała w ramach projektu „LABORATORIUM DZIEDZICTWA” Towarzystwa Miłośników Karlina. Towarzystwo to grupa nieformalna osób zaangażowanych w odkrywanie i promocję naszej lokalnej historii. Grupa nie jest stowarzyszeniem, ale skupia osoby zainteresowane historią Karlina i jej promocją.

Głównym celem grupy jest propagowanie historii lokalnej oraz regionalnej obejmującej tereny Gminy Karlino. Tożsamość regionalna i lokalna to szczególny przypadek tożsamości społecznej, opartej na tradycji regionalnej, odnoszonej do wyraźnie zdefiniowanego terytorium, regionu jego cech specyficznych, kulturowych, gospodarczych czy nawet topograficznych.

Pamięć o miejscu pochodzenia jest ważna i warto, aby ten lokalny regionalizm pielęgnować. Projekt LABORATORIUM DZIEDZICTWA oparty jest na idei badania, promowania i przybliżania historii Karlina i okolic.

W ramach działań zaplanowano udokumentowanie i udostępnienie wiedzy o lokalnych zabytkach, które przybliżą historię naszej małej ojczyzny. Projekt obejmuje zorganizowanie cyklu wydarzeń o charakterze kulturowym, podczas których prezentowane będą zabytki architektury naszego miasta i gminy.

Zwieńczeniem tego wydarzenia był Koncert BBK Oprawa Muzyczna z Dariuszem Koronczewskim nawiązujący do  75 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Sympatycznym zakończeniem wieczoru i okazją do zajrzenia w zakamarki Wyspy Biskupiej był poczęstunek w plenerze.

Warto działać lokalnie, dlatego zachęcamy do tworzenia własnych projektów, które mogą uzyskać wsparcie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ