newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner wakacje 2020.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Wytwórnia tabletek "Ecstasy" zlikwidowana w Karlinie
16 / 07 / 2019 | Michał | wyświetleń: 2226

Policjanci Zespołu Kryminalnego w Komisariacie Policji w Karlinie, zajmujący się problematyką przestępczości narkotykowej, trafili na trop nielegalnej wytwórni narkotyków - tabletek "Ecstasy" - działającej na terenie Karlina, gdzie te substancje psychoaktywne były wytwarzane w dużych ilościach.


Ecstasy  jest narkotykiem szczególnie popularnym wśród tak zwanych „niedzielnych narkomanów”  to znaczy osób, które sięgających po środki psychoaktywne  głównie  w weekendy, często przy okazji wyjścia na dyskotekę, koncert. Ecstasy (nazywane także potocznie jako: pixy, piguły, dropsy), może być bardzo niebezpieczne dla osób z problemami z układem krążenia. W niektórych przypadkach wystarczy jedna tabletka, aby doprowadzić do zapaści i w konsekwencji do zgonu. Ecstasy najczęściej ma formę małych,  jaskrawo-kolorowych tabletek z wytłoczonym logo – np. serca, koniczyny, korony, motyla, misia,  krokodyla  lub są to tabletki w takich kształtach. Tabletki te wyglądem przypominają  cukierki. Wytwarzane w rożnych kształtach i kolorach tabletki mają swoje nazwy czarnorynkowe, np.: UFO, Eva, Aligator, Batman,  Love, Mitsubishi, Snowball, Superman, Heart.


W dniu 4 lipca 2019 roku, karlińscy policjanci wspierani przez  funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego z KPP Białogard, weszli równocześnie do kilku mieszkań celem realizacji przeszukań. W efekcie tych działań ujawniono specjalistyczne urządzenia przemysłowe służące do wytwarzania dużych ilości tabletek "Ecstasy", komponenty chemiczne służące do produkcji, prawie pół kilograma głównego składnika tabletek - substancji psychotropowej MDMA. Znaleziono i zabezpieczono również produkt finalny - kilkaset tabletek "Ecstasy".


Zatrzymany w sprawie 29-letni mężczyzna, zajmujący się wytwarzaniem znacznej ilości substancji psychotropowych, usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa określonego w artykule 53 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu narkomanii. Na wniosek Komendanta Komisariatu Policji w Karlinie, Prokurator Rejonowy w Białogardzie wystąpił do Sądu  o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Sąd, po zapoznaniu się z materiałami śledztwa, zastosował ten środek. Za popełniony czyn, sprawcy grozi kara grzywny i kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Na przykładzie powyższej sprawy po raz kolejny potwierdza się jak kompletnie nieodpowiedzialne jest podejście do ludzkiego zdrowia i życia mają wytwórcy narkotyków i ich dilerzy.  Do wytwarzania tabletek stosowane są toksyczne wypełniacze niewiadomego pochodzenia. Warunki wytwarzania nie spełniają jakichkolwiek standardów sanitarnych. Spożycie  tak wytworzonych tabletek "Ecstasy" wiąże się z ogromnym ryzykiem. Mogą one potęgować szkodliwy wpływ MDMA na serce i nadmiernie obciążać układ krwionośny, doprowadzając w konsekwencji do jego niewydolności. Zażywanie takich tabletek powoduje też duże ryzyko silnych zatruć. Wpływ  długookresowego  zażywania takich substancji na organizm ludzki nie jest do końca znany. Ostrzegamy przed zażywaniem tego typu środków.

Komisariat Policji w Karlinie

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
08 / 07 / 2020 | Michał
grafika