newsletter.png
WAŻNA INFORMACJA m.png
baner wakacje 2020.png
baner na www mały.png
re sesja.png
baner Karlino 360.png
Serwer SMS - Karlino.jpg
PŁATNOŚĆ KARTĄ W URZĘDZIE baner.png
baner gospodarka odpadami 2018.png
baner dobry start.png
Baner - karta rodziny 3+.jpg
1 procent.jpg
Prezentacja1.png
KDR.jpg
facebook karlina banner.png
kampania Rzecznika Praw Pacjenta mały baner II.png
logo rewitalizacja 1.08.2017.png
program-rodzina-500-plus.jpg
aplikacja policji.png
obywatel_slider.jpg
KMZB.png
baner KarlinoZeitung.jpg
ikonkaSIPparseta.jpg
WNE_logo_niebieskie.jpg.png
Są już w swoim nowym domu!
13 / 05 / 2019 | Magda | wyświetleń: 1138

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Gmina Karlino postanowiła zaprosić do osiedlenia się na swoim terenie rodzinę repatriantów.

30 kwietnia 2018 r. Rada Miejska w Karlinie podjęła uchwałę w sprawie zapewnienia warunków do osiedlenia się nieokreślonej imiennie rodzinie repatriantów.

Gmina nabyła lokal mieszkalny o pow. użytkowej 50,13 m2. Mieszkanie zostało wyposażone w meble, sprzęt AGD, RTV oraz odpowiednie wyposażenie umożliwiające zamieszkanie od razu. Koszty zakupu i wyposażenia lokalu to 230000 zł, z czego 199430 zł stanowi dotacja od Wojewody Zachodniopomorskiego.

Do skorzystania z zaproszenia Gminy Karlino Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wytypowało trzyosobową rodzinę z Kazachstanu.

Repatrianci dojechali do Karlina 11.05.2019 r. i poczuli się jak w domu. Widok mieszkania sprawił nowym mieszkańcom Karlina wiele radości.

Nowych mieszkańców burmistrz Karlina - Waldemar Miśko przywitał osobiście, zgodnie ze staropolskim zwyczajem chlebem i solą, zapewniając że w Karlinie mogą czuć się jak u siebie i ma nadzieję, że ten nowy dom będzie dla nich prawdziwym domem. Zapewnił również o wsparciu zarówno w postaci przydzielonego opiekuna, ale również swoim osobistym.

W powitaniu uczestniczyli również mieszkańcy Karlina, repatrianci, którzy mieszkają w naszej gminie już od 2004 r. Nowa rodzina może liczyć na ich wsparcie i zapoznanie z Karlinem.

Historia rodziny, jak wielu innych w tamtym czasie związana jest z zesłaniem w 1936 r. W 1936 r. Józef Stalin zarządził deportację kilkudziesięciu tysięcy naszych rodaków z terenów zachodniej Ukrainy. Powrót do kraju był największym marzeniem większości przesiedleńców.

Rodzice starszej pani zostali zesłani do Kazachstanu w ramach tej deportacji. Całe życie spędzili na zesłaniu, jednak w domu rozmawiali po polsku z nadzieją, że kiedyś tu wrócą. Starania rodziny o przyjazd do Polski trwały prawie 10 lat. Teraz mają już swoje miejsce w naszym mieście.

Jeszcze w tym roku Gmina Karlino planuje zaprosić kolejną rodzinę.

grafika
Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
04 / 08 / 2020 | Michał
grafika